ERGENE’Yİ BÖYLE ZEHİRLİYORLAR

Kirli suları ve etrafa yaydığı kötü koku ile de çevre ve insan sağlığını tehdit eden Ergene Nehri, yıllardır temizlenemiyor. Bölgeye giden UHA ekibi, nehrin nasıl kirletilip çevreye zararlı hale getirildiğini yerinde görüntüledi.

ERGENE’Yİ BÖYLE ZEHİRLİYORLAR

Nehrin bu kadar kirli olmasının çeşitli nedenleri var.  Örneğim, akarsuyun yakınındaki yerleşim yerleri kanalizasyon sularını nehire boşaltıyor. Ayrıca bölgedeki tarım alanlarında kullanılan kimyasal ilaçlar da, kimi zaman Ergene'ye karışıyor. 

Bunların dışında, bölgedeki irili ufaklı akarsular da pisliklerini Ergene'ye taşıyınca, bir zamanlar sularında yüzülen ve balık tutulan Ergene, Türkiye’nin en büyük çevre sorunlarından biri haline geliyor. 

Ancak Ergene Nehri'nin en büyük kirleticisi, çevresinde kurulmuş sanayi kuruluşları. Çünkü bir çok sanayi kuruluşu ve sanayi sitesi, atık sularını herhangi bir arıtmaya tabi tutmadan Ergene’ye veriyor.  Bölgede resmi kurumların yeterince denetim yapmaması ve nehri kirletenlere ceza vermemesi, bu çevre düşmanı firmaları cesaretlendiriyor ve bu sorumsuz firmalar, açık açık zehirli sularını Ergene’ye deşarj ediyor.

Ergene’nin kirliliği hakkında araştırma yapmak için bölgeye giden UHA ekibi, duyarsız sanayi kuruluşlarının nehri nasıl kirlettiğini görüntülemeyi başardı. Görüntülerde, Yulaflı adı verilen bölgedeki bir köprünün altına, muhtemelen kaçak bir şekilde açılmış olan bir hattan,  nehire zehirli suların deşarj edildiği, bu su nedeniyle suyun yüzeyinde köpürme olduğu ve renginin de siyaha döndüğü görülüyor. Deşarj edilen suyun içeriği henüz belirlenemedi. Ancak görüntüsü ve çevreye yaydığı kötü koku, deşarj suyunun içinde kimyasal maddeler olduğunu açıkça gözler önüne seriyor.

İSTANBUL (UHA) - SEZGİN AKKOYUN

BELEDİYELER

EKONOMİ